Північний Льодовитий океан
Тема: Північний Льодовитий океан
Мета: формувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; вдосконалювати уміння та навички характеризувати природу Північного Льодовитого океану; розвивати вміння працювати в малих групах, проводити презентацію-захист роботи; удосконалювати навички роботи з картами атласу, текстом підручника та іншими джерелами інформації.
Обладнання : фізична карта світу, атласи, портрети дослідників, підручники, ноутбук, телевізор
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Девіз: “ Збирай факти, з них розвивається думка ”
Зміст уроку:
I .Організаційний момент
Добрий день. Посміхніться один одному і подумки побажайте успіхів на уроці.
Епіграф: “ Розум людський має ключі, які все відчиняють: знання, думка, уява – все в цьому ” . В.Гюго
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
II .Актуалізація опорних знань.
Для роботи нам треба перевірити ваші знання, які ви отримали, вивчаючи океани. Заповнюємо послідовний ланцюжок, кожне наступне слово починається з букви, на яку закінчується попереднє. Працюємо всі, хто перший. Отже, запитання:
- Дуже великий молюск, його називають царем мушлів (тридакна).
- Тип коралової будови в океані (атоя).
- Найпоширеніша водорость Тихого океану (ламінарія).
- Острів в Тихому океані серед Зондських островів (о.Ява).
- Плаваюча льодяна гора (айсберг).
- Найбільша тепла течія в Атлантичному океані (Гольфстрім).
- Найглибша западина у Світовому океані (Маріанський жолоб).
III . Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності .
О океан! Невидимий, незримый
Пусть говорять – ты где-то далеко,
Твоё дыханье не проходит мимо
И даже здесь мы чувствуем его!
Про який о кеан йде мова? Як ви вже здогадались, на сьогоднішньому уроці ми з вами познайомимось і вивчатимемо Північний Льодовитий океан.
Слово вчителя. Океан, що його сьогодні ми будемо характеризувати, претендує на першість за кількістю епітетів, які починаються з префіксом най-:
- Найменший за розмірами.
- Найнижчий за показниками солоності (29-35 %).
- Найменша кількість течій.
- Найменша тривалість періоду навігації (3-5 місяців)
- Найбільший острів Гренландія.
- Найнижчі температури води.
- Найменш досліджений.
- Найспокійніший з точки зору сейсмічності.
- Найсвоєрідніший за складом органічного світу.
IV . Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя. Ми закінчуємо вивчення розділу “ Океани ” . Багато часу та зусиль знадобилося мандрівникам для того, щоб накопичити знання про Світовий океан. Але для того, щоб ви стали досвідченими океанознавцями , потрібно здійснити ще одну подорож. Це подорож в Антарктику водами Північного Льодовитого океану. Отже, рушаймо!
Діти, а що ми знаємо про Північний Льодовитий океан?
Крига ————— ПЛО ———————- білий відмідь
Мандрівка Північним Льодовитим океаном (робота в малих групах)
Заздалегідь клас поділений на групи (3 учні), кожна група досліджує своє питання, а разом ви – експедиційний загін. Кожна група отримала випереджальне завдання та інструкції вчителя.
Кожна група виступає з презентацією своєї самостійної роботи, показує на карті відповідні географічні об’єкти. Бажано, щоб прозвучали виступи всіх членів групи (3-4хв.).
- Географічне положення, площа, назва.
- Арктика – походження.
- Моря.
- Острови, архіпелаги (показ на карті).
Дослідники. Картка №2.
- Перші відомості про Північний Льодовитий океан.
- Дослідження XV-XIX ст.. В.Баренц, В.Берінг, Н.Нордентельд, Ф.Нансен.
- Дослідження в ХХ ст.. Мал.198 (робота з підручником).
Геологи. Картка №3.
- Геологічна будова.
- Рельєф океану.
- Хребти океану.
Кліматологи, гляціологи. Картка №4.
- Особливості клімату.
- Властивості водних мас (солоність, температура, течії).
- Льодовитий покрив океану, айсберги.
Біологи. Картка №5.
- Особливості органічного світу.
- Тваринний світ.
- Рослинний світ.
Господарники. Картка №6.
- Використання багатств океану людиною.
- Судноплавство в океані.
- Екологічні проблеми океану.
Позначити на контурній карті номенклатуру Північного Льодовитого океану.
V . Закріплення вивченого матеріалу.
- Чим відрізняється Північний Льодовитий океан від інших океанів Землі?
- Проблемне питання: під час подорожі до Пінічного полюса багато мандрівників намагалися “ взяти кригу в союзники ” . Що це , на вашу думку, означає?
- Закріпимо отримані знання за допомогою кросворду.
Источник
§ 64. Північний Льодовитий океан
Географічне положення. Північний Льодовитий океан дійсно є північним, бо в його центральній частині знаходиться Північний полюс, а льодовитим, тому що більша частина океану впродовж усього року вкрита льодом. З площею близько 13,0 млн км 2 він є найменшим океаном Землі. 8-11 млн км 2 його території знаходиться під крижаним покривом, який досягає товщини 2-5 м (мал. 282).
З півдня він оточений двома материками — Євразією і Північною Америкою. Їх узбережжя омиває багато морів Північного Льодовитого океану: Ґренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптєвих, Східносибірське, Чукотське, Баффіна.
В океані багато островів, площа яких становить 3,8 млн км 2 . Серед них найбільшим островом планети є Ґренландія — 2,2 млн км 2 . Площа інших островів, що входять до складу Канадського Арктичного архіпелагу, наприклад, Баффінова Земля, є набагато меншою від площі України. Багато островів і архіпелагів належать до Євразії — Нова Земля, Шпіцберґен, Північна Земля.
Більшість морів Північного Льодовитого океану відрізняються невеликою глибиною, за винятком морів Баффіна, Ґренландського й Норвезького. У багатьох випадках вони відділяються одне від одного островами. Далеко в суходіл врізаються лише Біле море і Гудзонова затока.
Із заходу на схід Північний Льодовитий океан простягається на 7500 км. Приблизно така ж відстань між південною частиною Гудзонової затоки і півостровом Таймир.
Мал. 282. Картосхема Північного Льодовитого океану
Знайдіть та підпишіть на контурній карті названі вище географічні об’єкти.
Історія дослідження. Не дивлячись на суворий клімат, багато народів і племен віками жили на узбережжі Північного Льодовитого океану. В Північній Америці це були ескімоси, які для практичних потреб щоденного життя на березі суворого океану набули необхідних навичок. Виготовляли зброю для полювання та своєрідний одяг зі шкіри місцевих тварин, який зігрівав і давав можливість працювати в сильні морози. Зробили човен-каяк — невеликий промисловий човен для плавання серед криги океану, основа якого виготовляється з дерева або кісток, обтягується зверху шкірою морських тварин. У верхній частині човна знаходиться круглий отвір, який затягується ременем довкола пояса гребця. Потопити каяк практично неможливо. Для суворих зим ескімоси винайшли житло — іглу, куполоподібний дім, складений зі снігових чи льодяних блоків. Діаметр житла — до 4 м, а висота — 2 м. Вхід до іглу проходить через отвір у підлозі, до якого веде коридор під снігом. Усередині лежанка зі снігу, покрита шкірами. Світло проникає крізь льодяні стіни. Опалюється й освітлюється іглу за допомогою жиру, який горить у спеціальному посуді (мал. 283, 284).
Мал. 283. Іглу
Мал. 284. Каяк
Ескімоси, чукчі, ненці та інші народи сотні років жили в гармонії з природою океану, раціонально використовуючи її для власних потреб (мал. 285).
У X-XII ст. на берегах Північного Льодовитого океану з’явилися європейці. Лише в XIX ст. почалися регулярні подорожі й експедиції норвежців, росіян, американців з метою пізнання природи океану.
Мал. 285. Чукчі — корінні мешканці півночі Євразії
Мал. 286. Роберт Пірі
Наприкінці XIX ст. норвезький вчений Фрітьоф Нансен розробив проект досягнення Північного полюса на судні «Фрам». Декілька років Нансен з товаришами дрейфував океаном. І хоча експедиції не пощастило досягти полюса, за час дрейфу було зроблено багато відкриттів. Зокрема, встановлено, що зона Внутрішньої Арктики є глибоководним басейном.
На початку XX ст. почалося змагання за те, хто першим досягне Північного полюса. У 1909 р. це здійснив американський дослідник Роберт Пірі (мал. 286).
У XIX — на початку XX ст. сотні малих і великих експедицій вирушали на дослідження Північного Льодовитого океану. Багато з них зникло без сліду. Сотні людей загинули в снігах і кризі.
Нині можливості вивчення океану стали іншими. Потужні криголами, літаки й супутники значно спростили й зробили безпечнішими дослідження. Без цих досліджень не можна, наприклад, передбачити погоду.
Рельєф дна океану. Найбільша глибина Північного Льодовитого океану становить 5527 м. Її зафіксовано в улоговині, що знаходиться на південь від Північного полюса. Середня глибина океану є невеликою — 1225 м. Від Ґренландії до Новосибірських островів через полюс проходить підводний хребет Ломоносова. У Північного Льодовитого океану поблизу Євразії дуже широкий шельф (до 1500 км). Особливо велику площу шельф займає в районі Карського і Східносибірського морів.
Клімат і води. Льодові умови океану. Кількість сонячної радіації, яку одержує Арктика й Антарктика, майже однакова. В цих частинах світу влітку сонячне проміння падає під гострим кутом і майже все відбивається. Взимку ж сонця взагалі немає. Однак, якщо порівнювати їх природні умови, то Арктика набагато тепліша і не така сувора.
Поясніть, чому сонячна енергія не поглинається поверхнею Арктики.
Антарктида лежить значно вище над рівнем моря. Крім того, в Північний Льодовитий океан з Атлантичного приносить багато тепла потужна течія. Тому води Північного Льодовитого океану не охолоджують узбережжя материка, а обігрівають його (мал. 287).
Мал. 287. Схема течій в Північному Льодовитому океані
Знайдіть на карті цю течію, поясніть природу її впливу.
Пригадаємо і порівняймо Арктику з Антарктидою. Середньодобова t °C взимку в Арктиці досягає -40 °С. Влітку вона коливається від 0 до +10 °С. Суттєва різниця, чи не так? Влітку в прибережних районах t °C може підніматися до +28 °С, чого ніколи не буває в Антарктиді.
Опадів в Арктиці, як і в Антарктиді, мало — 75-285 мм. Особливо мізерною є їхня кількість поблизу полюса — 5-10 мм за місяць. На південь від Північного полюса опадів стає більше.
Спробуйте пояснити причини такої невеликої кількості опадів.
У літні місяці в Арктиці частими є тумани. Впродовж року переважають хмарність та хуртовини. Взимку майже весь океан вкривається кригою. Влітку від неї звільняються лише моря. Багаторічні крижані поля й айсберги знаходяться в постійному русі. Стикаючись між собою, вони підламують краї і витискують кригу вгору. Утворюються тороси висотою іноді понад 10 м (мал. 288).
Північний Льодовитий океан є сильно ізольованим від інших океанів. В нього впадають повноводні річки, які приносять велику кількість прісної води. Через низьку температуру повітря випаровування з поверхні океану є незначним. Тому солоність води тут нижча, ніж в інших океанах, — 32%о. Взагалі над Північним Льодовитим океаном кількість опадів перевищує випаровування.
Мал. 288. Крижані тороси
Назвіть річки, які впадають у Північний Льодовитий океан.
Поверхня океану, наче ковдрою, вкрита кригою. Вона ізолює воду від впливу повітря (вітри, температура). Тому основний рух води відбувається внаслідок виносу її надлишку, що приноситься річками в Атлантичний і Тихий океани. В той же час значна кількість води надходить і з цих океанів.
Вода в Північному Льодовитому океані знаходиться в постійному русі. Вона несе кригу від Новосибірських островів через внутрішні райони Арктики до узбережжя Ґренландії. Швидкість пересування криги досягає 4 км на добу. Трапляються й айсберги — великі масиви криги. Вони утворюються при сповзанні на воду льодовиків Ґренландії й острова Елсмір.
Температура поверхневого шару води Північного Льодовитого океану становить -1,8 °С. Така низька температура сприяє насиченню води киснем. Це, з одного боку, створює передумови для розвитку органічного світу. З іншого боку, низькі температури води і крига обмежують цей розвиток.
Органічний світ і природні ресурси. Рослинний і тваринний світ океану досліджений усе ще недостатньо. Тому вчені продовжують робити нові відкриття в глибинах океану.
Донні водорості, окремі з яких мають промислове значення, поширені в тій частині океану, куди заходять теплі води Атлантики (береги Ісландії, Норвегії, Кольського півострова). В холодних водах рослинність є значно біднішою. Інтенсивно розвивається лише фітопланктон, в тому числі і під кригою.
Тваринний світ океану є доволі різноманітним, особливо у водах теплої Північноатлантичної течії. Трапляються смугастий і ґренландський кити, є багато видів риб: морський окунь, тріска, оселедець тощо. Далі на схід і в районі полюса риб зустрічається значно менше, здебільшого це навага, полярна тріска. В цілому, рибні ресурси Північного Льодовитого океану є значними. Тут виловлюють оселедця, палтуса, тріску, морського окуня. Ескімоси Канади й чукчі Євразії продовжують полювати на китів, моржів і тюленів.
Звичайно, тут є і тварини, які найкраще пристосувалися до суворих умов Антарктики. Наприклад, моржі й тюлені, що живуть серед криги, знаходять в океані поживу, виводять потомство.
В арктичних водах живуть білухи і нарвали, які досягають довжини 6 метрів і належать до дельфінів (мал. 289).
Північний Льодовитий океан залишається важливим шляхом сполучення для Норвегії, Ісландії, Росії, Канади і США. Тут знаходяться великі морські порти. На шельфі океану видобувають нафту і природний газ.
Мал. 289. Білуха
Заповніть таблицю в зошиті: «Моря та найбільші морські порти Північного Льодовитого океану».
Охорона природи океану. Природа Північного Льодовитого океану — одна з найбільш вразливих на планеті. У 1991 році Канада, Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Російська Федерація, Швеція та США уклали Стратегію захисту навколишнього середовища Арктики. Її основними екологічними проблемами є танення льодів і зміна арктичного клімату, забруднення північних морів нафтопродуктами і хімічними відходами, скорочення популяції арктичних тварин і зміна їх середовища проживання.
Вплив океану на життєдіяльність людей прилеглих материків. Довгий проміжок часу океан використовувався людьми лише як джерело вилову риби та інших біологічних ресурсів.
Сьогодні тут знайдено значні запаси паливних та інших корисних копалин на шельфі океану, але між арктичними державами і досі відсутні угоди, які чітко визначають права на його дно.
Поступові зміни клімату створюють більші можливості для розвитку тут транспортного сполучення та будівництва військових баз.
У центральній частині океану знаходиться Північний полюс. Більша його частина впродовж усього року вкрита льодом, який досягає товщини 2-5 м. На окраїнах океану є багато морів та островів.
Суворий клімат не став на заваді освоєння океану корінними народами півночі. Регулярні подорожі й експедиції норвежців, росіян, американців з метою пізнання природи океану почалися лише в XIX ст.
З Атлантичного океану в Антарктику приходить тепла потужна Північно-Атлантична течія. Тому води океану не охолоджують узбережжя Євразії, а обігрівають його. Льодовий покрив, низькі температури та потужні річки, що впадають в океан, сприяли формуванню найменшої солоності його вод.
Рослинний і тваринний світ, багаті і різноманітні ресурси океану усе ще недостатньо досліджені та освоєні людиною.
ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ
- 1. Опишіть пристосування до суворих умов життя народів, які здавна жили на узбережжі Північного Льодовитого океану.
- 2. Порівняйте, де і чому природні умови суворіші: в Арктиці чи Антарктиді.
- 3. Поясніть, як у Північному Льодовитому океані утворюються айсберги і тороси.
- 4. Поясніть причини порівняно низької солоності вод Північного Льодовитого океану.
- 5. Назвіть причини недостатньої дослідженості тваринного і рослинного світу океану.
- 6. Як використовуються природні ресурси Північного Льодовитого океану?
ОКЕАНИ
- Всесвітній день океанів відзначається 8 червня.
- Медузи Атлантичного океану належать до найдавніших створінь планети. У 1865 р. в північно-західній частині Атлантики було виловлено медузу, діаметр «парасольки» якої перевищував 2,3 м, а довжина щупалець досягала 36,2 м. Якщо б розвести їх у протилежні боки, довжина медузи-велетня перевищила б 75 м. Довших істот нині в природі немає.
- Як відомо, у Світовому океані міститься 97% всієї води на Землі. І, як заявляють океанографи, тільки 5% з них повністю вивчено.
- Найвужчою з судноплавних проток є протока Дофуті, що розділяє японські острови Содо і Травні. Там, де ці два острови сполучені мостом, ширина протоки є меншою за 10 м.
- Іноді в океані з’являються «молочні моря». Таке «море» являє собою велику ділянку океану, яка в буквальному сенсі світиться. І незважаючи на те, що існує чимало фотографій цього явища, вченим точно не відомо, як воно виникає. За однією з версій, поява «молочних морів» пов’язана з життєдіяльністю люмінесцентних бактерій Vibrio harveyi, які створюють тривале світіння на великих ділянках океану.
- Найбільшою рибою Світового океану є китова акула. Окремі особини цього виду мали довжину 12,65 метра і досягали маси понад 21,5 тонни. Хоча існують також непідтверджені дані про існування ще більших особин. Сьогодні китові акули живуть у всіх тропічних та помірно теплих морях. Водночас найменшою рибою в Світовому океані вважається Schindleria brevipinguis, яка розповсюджена в коралових лагунах Бар’єрного рифу.
- Під час урагану, який бушував 6-7 лютого 1933 р. між Манілою, Філіппінами і штатом Каліфорнія (США), висота однієї з морських хвиль досягла 34 м.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ
- 1. Поясніть, з якою метою побудовано Суецький та Панамський канали.
- 2. Назвіть найбільші теплі та холодні течії Світового океану. Як вони впливають на природу прибережних територій?
- 3. Поясніть, як впливають океани Землі на природу материків.
- 4. Чому в умовах сучасного розвитку науки та техніки в Світовому океані існує ще багато загадок та невідомого?
- 5. Запропонуйте способи раціонального господарського використання ресурсів океану.
1. За допомогою карти океанів заповніть в зошиті наступну таблицю:
Океан
Острів
Його походження
Короткі географічні відомості
Источник