Урок «Індійський океан»
Урок з природознавства
на тему: «ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН»
Підготувала вчитель початкових класів ЗЗСО №9 м. Чернігова Кобець С.О.
Тема. Індійський океан.
Мета. Формувати знання учнів про Індійський океан, його рослинний і тваринний світ, значення для людства ; удосконалювати вміння здобувачів освіти аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти; робити висновки , розвивати вміння читати географічну карту ; розвивати кмітливість, спостережливість ; виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: глобус, карта півкуль , ілюстративний матеріал, і нтерактивна дошка , фломастери .
Т ип уроку: комбінований
Вид уроку : інтегрований (природознавство , українська мова , образотворче мистецтво )
Хід уроку
І. Організація Хвилинка спостережень .
II. Перевірка домашнього завдання.
Метод «Мікрофон»
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває?
— Яке місце Атлантичний океан займає за площею і глибиною серед інших океанів Землі?
- Яке море в Атлантичному океані?
— У яких теплових поясах простягається Атлантичний океан?
- Хто першим відкрив Атлантичний океан?
— Як людина використовує багатства Атлантичного океану?
— Чому Атлантичний океан потребує охорони?
Індивідуальне опитування
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль
- Як ростуть рослини в океані?
- — Які рослини ростуть в океані?
- — Які тварини є мешканцями Атлантичного океану?
- Яке найтепліше море? Чому?
ІІІ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
Третій за площею — Індійський океан.
Працювати будемо у групах.
І V . Вивчення нового матеріалу.
Презентація.
Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль .
Слайд 2
Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній Індійський океан. Індійський океан є третім за розмірами океаном Землі. Індійський океан менш великий, ніж Тихий і Атлантичний океани. Його площа становить 76 млн. Км2. Найбільш широкий цей океан в Південній півкулі, а в Північній має вигляд великого моря, глибоко врізається в сушу. Саме великим морем представлявся Індійський океан людям з давніх часів
. На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії.
Площа океану — 76,2 млн. км 2 . Найбільша затока – Бенгальська. Максимальна глибина – 7729 м знаходиться у Зондському жолобі , який знаходиться у східній частині океану . Найбільші острови – Мадагаскар, Шрі-Ланка.
Кількість морів – 11. ( Показати на карті).
Індійський океан надійно захищений горами від проникнення холодних повітряних мас з півночі. Тому температура поверхневих вод у північній частині океану станови +29°С, а у Перській затоці влітку підвищується до +30 . +35°С. Найхолоднішими є води на півдні океану, де відбувається вплив Антарктиди. Тут трапляються айсберги .
Слайд 3
Обігнув Південну Африкупройшов вздовж східного узбережжя матарика і першим перетнув Індійсьий океан і досяг берегів Індії
Слайд 4
На східному узбережжі Африки португальці вступили в конфлікт з місцевими арабськими правителями, але в порту Малінді їх зустріли доброзичливо
Слайд 5
Для перших експедицій європейців величезне значення мало плавання португальців Б. Діаша, який у 1487 р. обігнув Африку з півдня . Він довів, що існує морський шлях до Індії. Через 9 років Діаш керував спорядженням великої експедиції іншого мореплавця – Васко да Гами , який у 1497—1499 рр. здійснив подорож до Індії . Васко да Гама повернувся в Лісабон у серпні 1499 р. Із 170 учасників експедиції живими залишилися 55.
Слайд 6
Метод «Проблемне питання»
- Як ви гадаєте, чому океан має таку назву?
А назву океанові дав португальський учений С. Мюнстер.
Він посідає третє місце у Світовому океані.
Слайд 7
Індійський океан омиває чотири материки. Хто назве , які саме?
в північній частині океану два сезони – спекотне, хмарне, дощове, штормове літо та тепла, тиха, суха, сонячна зима. У західній частині океану зароджуються тропічні циклони (урагани) , що призводить до цунамі . Рухаючись на північ до південних берегів Азії, вони спричиняють великі руйнування.
Слайд 8
Океан має незначну кількість морів та островів. Найбільший серед них — це Мадагаскар (вчитель показує на карті).
На півночі біля материка Євраз ії Індійський океан утворює багато морів. Найбільшими серед них є Аравійське, Червоне (вчитель показує на карті).
Метод «Практичність теорії»
— Подивіться уважно на карту і скажіть з якими океанами зв’язаний Індійський океан? (На заході Індійський океан сполучається з Атлантичним, на сході — з Тихим.)
Це єдиний з океанів, який не зв’язаний з Північним Льодовитим океаном. З півночі він ніби огорнутий сушею.
Слайд 9
Орієнтуватися в Індійському океані допомагає сузір’я — Південний Хрест. Найяскравіші його зорі утворюють ніби хрест. Його довша «поперечка» майже точно вказує напрямок північ-південь.
Слайд 10
Це сузір ’ я знаходиться на екваторі.
Слайд 11
Сузір’я Південний Хрест прикрашає прапори різних країн. Наприклад Австралії, Нової Зеландії.
Слайд 12
Маврікій – острівна держава в Індійському океані. Один з найкрасивіших островів нашої планети. Він має дивовижну пам’ятку – ілюзію підводного водоспаду. Ця ілюзія виникає внаслідок руху мулових відкладень і піску під впливом потужних підводних течій.
Слайд 13
Метод «Проблемне питання»
— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах яких теплових поясів розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований в жаркому, помірному та холодному теплових поясах.)
— Поміркуйте, чи різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану. Чому?
Так, саме розташування Індійського океану в жаркому, помірному та холодному теплових поясах Землі зумовлює різноманітність рослинного і тваринного світу.
Тут, як і в Тихому океані ростуть бурі, зелені та червоні водорості. А біля материків та островів вони утворюють цілі підводні луки.
В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану — Червоне море. У море не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста.
У теплих водах океану на мілководді живуть коралові поліпи (корали).
Саме Червоне море — це царство коралів різних форм і кольорів. З кораловими рифами тісно пов’язане життя багатьох риб.
Слайд 14
В Індійському океані живуть численні види риб. Серед них медузи-гіганти. Ці медузи можуть досягати до двох метрів в діаметрі і важити до 200 кг.
Морські змії добре пірнають, плавають. Їх довжина може сягати до З м. Пірнають на глибину до 180 м і можуть знаходитись під водою 2 год. Отрута цих змій одна з найпотужніших.
Живуть і такі акули. Китова акула, акула-молот і ненажерлива тигрова акула. Велетенська ак ула-молот може сягати довжини до 6 метрів при вазі до 600 кг .
Живуть також скати, восьминоги, краби.
Є і крокодили. Ці сильні хижі рептилії, активні переважно вночі, можуть жити як у воді так і на суші.
Слайд 15
У теплих водах океану водяться гігантські морські черепахи та морські раки – лангусти. Живуть ці морські раки на дні, ховаючись серед скель, під камінням, серед коралів і зарослей підводних рослин. Ведуть поодинокий спосіб життя . На відміну від річкового рака, у них немає клешень. Лангусти видають голосні звуки (своїми довгими вусами шкребуть по панциру), що відлякують ворогів. Тварини часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а рак підбирає її.
Слайд 16
Рекордсменом за швидкістю підводного плавання є риба-меч. Її швидкість сягає 130 км за год. Довжина може бути до, а вага півтонни. Її страшна зброя – гострий меч. Ця риба наводить жах на мореплавців, рибаків і навіть на воєнні судна, пробиваючи своїм мечем корпус судна.
Слайд 17
В Індійському океані водиться і риба-крапля. Це реальний вигляд риби. На поверхні вона стає желейною і набуває сумний вигляд. Вона вважається найхимернішою. Веде лінивий спосіб життя, плаває повільно і мало, більше лежить з відкритим ротом і чекає, коли туди щось потрапить.
Слайд 18
Червоні корали здебільшого живуть у Червоному морі. Вони мають форму маленьких безлистяних кущів і можуть виростати до 1 м у висоту. Червоні корали цінуються набагато більше. Аніж інші види коралів.
Слайд 19
Корали вважаються морськими безхребетними тваринами. Корали в теплих морях створюють бар ’ єрні рифи, що відокремлюють берег і лагуну із солоною водою, можуть бути до 30 км шириною. Корали використовуються як сировина для отримання вапна та прикрас.
Слайд 20
Особливо цінуються червоні корали. В будь-які часи коралові прикраси користувалися попитом. Спочатку з них виготовляли амулети або обереги, а пізніше стали виготовляти прикраси. У будь-якій країні можна було знайти коралові намиста, браслети, брошки, сережки. Коралами навіть розшивали одяг. В Україну корали завозились греками, які називали їх кістками дракона. Тому пізніше їх стали називати драконітами. З цієї причини коралам приписувалось безліч магічних властивостей. Вважалось, що корал захищає від заздрості і лихого ока, продовжує життя і дарує щастя своєму власникові
Слайд 21
Індійський океан багатий на родовища нафти й газу. За запасами і видобуванням нафти й природного газу Індійський океан посідає перше місце серед інших океанів. Виявлено в океані поклади залізних, марганцевих і мідних руд.
— Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки (П оказ ати на карті).
Слайд 22
Індійський океан – зона видобутку і транспортування нафтопродуктів, тому він постійно знаходиться під загрозою забруднення.
Слайд 23
Крім того, екологічна ситуація погіршується через скидання сміття з кораблів, що проходять по ньому, присутності військових кораблів, а також засмічення густонаселених частин узбережжя. Біорізноманіття океану скорочується, і для запобігання цьому підписуються міжнародні конвенції про його захист, створюються спеціальні морські резервати.
V . Музична фізкультхвилинка.
V І. Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота в групах .
Перша група – науковці. Завдання групи – написати науковий текст про Індійський океан.
Друга група – туристична агенція. Завдання – створити рекламу «Круїз по Індійському океану». Щоб заохотити людей до відпочинку на лайнері по океану.
Третя група – декоратори. Завдання групи – підготувати скрайб-малюнок на тему «Індійський океан».
Четверта група художники-оформлювачі. Завдання – виготовити Лепбук.
Кожна група презентує свою роботу.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
VIII. Домашнє завдання.
Источник
Урок з природознавства для 4 класу «Які неповторні риси має Індійський океан».
визначити головні особливості географічного положення океану, спільні та
відмінні риси в географічному положенні Індійського Атлантичного і Тихого
океанів; Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, інтерес до
предмета, що вивчається.
Тема уроку. Які неповторні риси має Індійський океан.
Мета: визначити головні особливості географічного положення океану, спільні та
відмінні риси в географічному положенні Індійського Атлантичного і Тихого
океанів; Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, інтерес до
предмета, що вивчається.
Обладнання: карта Індійського океану (в атласах), карта океанів, фізична карта світу,
картини природи територій, що омиваються океаном.
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну країну Знань.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Фронтальне опитування.
- Яка площа поверхні Атлантичного океану?
- Хто подарував назву цьому океану?
- Хто першим перетнув простори Атлантичного океану?
- Які тут розташовуються моря?
- Найбільший острів Атлантичного океану?
2. Індивідуальне опитування
а) Показати розташування й межі Атлантичного океану. Назвати його моря.
б) Які особливості Атлантичного океану.
в) Порівняйте Тихий і Атлантичний океан за розташуванням, розмірами, глибинами та природними батствами.
II І. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
1. Гра «Вірю — не вірю »
• Атлантичний океан найбільш холодний з усіх океанів Землі.
• Тихий океан — найглибший з усіх океанів.
• В Атлантичному океані розташовано найдовший серединно-океанічний хребет.
• Південна Атлантика холодніша за Північну.
• Тихий океан найбільший з усіх океанів за площею.
• Індійський океан третій за площею.
• Течія Ґольфстрім знаходиться в Тихому океані.
2. Робота в парах
Гра «Мандрівка»
Робота виконується за варіантами. Парні парти — Тихий океан, непарні парти — Атлантичний океан.
IV . Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми,продовжимо нашу подорож Світовим океаном і дізнаємось які неповторні риси має Індійський океан. Ви дізнаєтесь про географічне положення цього океану та чим він відрізнається від інших океанів.
V. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда вчителя
У 1497 році за наказом короля Португалії Еммануїла I вирушила в плавання експедиція на чотирьох судах на чолі з досвідченим мореплавцем Васко да Гамою. Головна мета експедиції полягала в тому, щоб розвідати морський шлях до Індії. Такі багатства далекого континенту, як прянощі і шовк, дуже цінувалися в тогочасній Європі . Васко да Гама, обігнувши мис Доброї Надії, увійшов в Індійський океан . і рифів. Коли Васко да Гама вперше пропливав водами Індійського океану до берегів Індії, він навіть і не уявляв собі справжні його розміри. У Північній півкулі океан більше схожий на велике море, глибоко врізане в суходіл. Лише наприкінці епохи Великих географічних відкриттів європейці дізналися про величезні простори Індійського океану в Південній півкулі. Така особливість географічного положення океану суттєво впливає на його природу, відрізняючи від Тихого та Атлантичного.
2. Робота з географічною картою
( вчитель показує на карті )
Індійський океан — третій за розмірами басейн Світового океану, більша частина якого розташована в Південній півкулі між берегами Африки, Євразії, Австралії та Антарктиди. Площа — близько 76 млн. км2. У П івнічній П івкулі океан повністю лежить у жаркому тепловому поясі. Це єдиний океан, який не має прямого зв’язку з Північним Льодовитим океаном. Берегова лінія розчленована слабко, в океані вісім морів, є великі затоки. Великі острови Мадаґаскар, Суматра, Шрі-Ланка, величезна кількість дрібних острівців вулканічного походження, оточених кораллами .
3Робота з підручником.
1.Робота в групах
1група: Опрацювати1 – 2 абзац. Виділити головне.
2група: Опрацювати 3 – 5 абзац.
3 група: опрацювати 5-6 абзац
2. Фізкультхвилинка.
3. Представник кожної групи робить висновок щодо виконаного завдання.
V. Закріплення нового матеріалу
1.Гра «Нумо порівняй»
- Якого океану площа поверхні більша Індійського чи Атлантичного.(Атлантичног)
- У якому океані більше морів у Тихому чи Індійському? (Тихому)
- Який океан найтепліший Індійський, Тихий чи Атлантичний. (Атлантичний)
- Який океан найдовший серед усіх? (Атлантичний)
- У якого з океанів порівняно з іншими океанами рівна берегова лінія (Індійського)
Цікаві факти.
- Найдовша протока у світі — Мозамбікська, яка відокремлює Африку від о. Мадаґаскар. Довжина цієї протоки 1760 км. Вона є також однією з найбільш широких проток. Так, найменша її ширина 422 км, а найбільша — 925 км.
- Найбільшавсвітізатока — Бенґальська — знаходиться в Індійському океані. Її площа близько 2191 тис. км², найбільша глибина 4519 м. У ній може розміститись чотири таких країни, як Україна.
- Найбільш солоні води серед морів — Червоне море (до 41 %) й Перська затока (37–39 ‰). У «гарячій солоній плямі» Червоного моря на глибині більш ніж 200 м солоність перевищує 270 ‰.
- Червонеморе — найтепліше море планети. Середні температури його води в лютому +18 °С на півночі і до +27 °С на півдні. Цікаво, що у Червоному морі виявлені й найтепліші глибинні води Світового океану. Температура їх сягає +21 °С — +22 °С. Це пов’язано з високим підводним порогом Баб-ель-Мандебської, протоки, яка з’єднує Червоне море з відкритим океаном. Поріг заважає проникненню в море глибинних холодних вод з Індійського океану.
- Найдовший штучний морський канал — Суецький в Єгипті . Канал проходить по низькому піщаному Суецькому перешийку і тому не має шлюзів.
- Підводні солоні «озера»
У зонах розломів було виявлено потужні виходи гарячих вод з температурою до +70 °С. Солоність їх досягає 300–350 ‰. Хімічний склад відрізняється від вод Світового океану. Вони вміщують великі запаси срібла, заліза, міді, олова тощо. Такі води є, по суті, розсолами. Розсоли Червоного моря безпосередньо вивчалися під час дослідження морського дна за допомогою глибоководних апаратів. Спроби пройти крізь розсоли виявилися невдалими, оскільки щільність їх надзвичайно висока. При цьому люди стали свідками унікального явища — підводного солоного «озера», на якому можна було бачити хвилі. Уздовж краю «озера» виявлене було сміття, яке затонуло в морі і яке його хвилі викинули на «берег».
- Найбільші черепахи на Землі
На одному з Сейшельських островів, що в Індійському океані, збереглися велетенські слонові черепахи завдовжки 1,5 м. Їх тут два види: панцерна і їстівна. У панцерної м’ясо вважається отруйним і її цінять за панцер. Їстівну черепаху називають ще зеленою, оскільки жир у неї зеленого кольору. із м’яса їстівних черепах готують знаменитий черепаховий суп.
- Страшна манта
У тропічних водах Індійського океану мешкає великий скат манта, який в діаметрі досягає 6–7 м і має вагу 1,5–2 т. Це тропічна риба, чорна зверху і біла знизу, плоска, з двома великими рогами на голові. Скат увесь час перевертається у воді і тому змінюється його колір — від темного до білого. Коли манта пливе тихо на поверхні моря або лежить нерухомо, то його можна сприйняти за маленький острів. інколи манта повністю вистрибує із води, та потім з громом падає знову на її поверхню, так що приголомшливий сплеск чути на значній відстані.
Учені вважають, що таким шляхом манта глушить дрібну рибу, якою живиться окрім раків і креветок
Прийом «Експрес-тест»
VI. Підсумок уроку
«Роблю висновок»
Учні за допомогою вчителя роблять висновки щодо особливостей географічного положення Індійського океану та його впливу на природу.
V ІІ. Домашнє завдання.
1. С.81 – 83 читати ті відповідати на запитання
2. Робота для дослідників
— Доведи, що в Індійському океані все навпаки: на півночі – вічне літо. а на півдні цілий рік лютує зима.
Источник